


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 120 mΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 14 A |
| Max Power Dissipation | 65 W |
| Power Dissipation | 65 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 770 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| Rds On Max | 120 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 19 ns |
| Rise Time | 16 ns |
| Gate Charge | 14.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 120 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 188
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93235
Ext.Price$0.93235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93235 | $0.93235 |
| 10 | $0.75686 | $7.56860 |
| 25 | $0.69555 | $17.38875 |
| 50 | $0.63920 | $31.96000 |
| 100 | $0.58743 | $58.74300 |
| 300 | $0.56053 | $168.15900 |
| 500 | $0.53486 | $267.43000 |
| 1000 | $0.50780 | $507.80000 |
